Kolejka Wąskotorowa

Na terenie Puszczy Białowieskiej rozmieszczona jest sieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy. Obecnie wykorzystuje się około 17 km kolejek. Stanowią one jedną z najciekawszych atrakcji regionu - oryginalną formę poznania przyrody.

Wprawdzie do Białowieży nie można już dojechać kolejką, ale za to Puszczę Białowieską można oglądać z wagoników kolejki wąskotorowej. Nadleśnictwo Hajnówka wykorzystuje teraz dwie linie, by zapewnić rozrywkę turystom. Dłuższa trasa wiedzie z Hajnówki do położonej 11 km na południe miejscowości Topiło. Początkowa stacja kolejki znajduje się na końcu miasta, przy wylocie drogi do Białowieży (za cmentarzem w lewo). Zanim wsiądziemy do pociągu, obejrzeć możemy resztki dawnej świetności sieci puszczańskich kolejek. Na bocznicach stoi kilka wagonów i autentyczny parowóz.

Niezbyt szybka jazda pozwala na podziwianie bujnego lasu, także z bliska ponieważ pociąg kilkakrotnie się zatrzymuje. Możemy na chwilę wyjść na skraj położonego tuż przy torach rezerwatu Głęboki Kąt, który zachować ma w stanie naturalnym fragment tzw. boru torfowego. Równie piękny widok zachwyca, gdy pociąg przekracza rzekę Leśną.

Przydatne informacje:
W okresie od 30 kwietnia do 4 maja o godz. 10.00, 14.00, 17.00.

W okresie od 18 maja do 29 czerwca w każdą sobotę o godz. 10.00.

W okresie od 2 lipca do 29 września w każdy wtorek, czwartek,

sobotę i niedzielę o godz. 10.00.

Czas trwania przejazdu w obie strony i postoju - 3 godziny

Galeria